SARI HURDALARINIZI DEĞERINDE ALIYORUZ

Bakır ve çinkonun bir araya gelmesi ile birlikte oluşturulan pirinç, renginden dolayı sarı ismini alır. Sarı madeni olarak da bilinen pirinç içerisinde bakır ve çinko elementleri bulunur. Birbirinden farklı sektörde kullanılan belirtilen maden, kolay şekil alabilmesi nedeniyle son derece avantajlıdır. Madenin parçalanmaması ve dayanıklı bir yapıya sahip olması nedeniyle içerisinde çinko oranının en fazla %46 olması gerekir. Bakır alaşım söz konusu olduğunda en çok pirinç tercih edilir. Milattan önceki dönemlerde bile kullanılan pirinç, yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada yaygındır.

Pirincin renginin sarı olmasının temel nedenlerinden bir tanesi içerisinde çinko oranının fazla bulunmasıdır. %20 oranında çinkoya sahip olması nedeniyle sarı ve parlak renktedir. Ucuz ve ekonomik bir karışım olması nedeniyle sektör içerisinde kullanım alanı her geçen gün biraz daha artar. Çinko dışında pirinç içerisinde ortalama %54 oranında bakır madeni de bulunur.

İçerisindeki bakır oranı düştükçe alaşımın kırılganlığı artar. Bu nedenle pirinç karışımını hazırlarken çinko ve bakır miktarına dikkat etmekte fayda vardır. Altına çok fazla benzemesi nedeniyle sahte takı üretiminde de kullanılan pirinç, içerisindeki çinko oranı çoğaldıkça beyaz ve mat bir görünüm kazanır.

7/24 Destek
Ücretsiz Danışmanlık
Uygun Fiyat
Tecrübeli Ustalar
Güvenilir & Hızlı